EVDE YÜZ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Bayanların en hassas oldukları bölgeleri arasında hiç şüphe yok ki ciltleri geliyor. Özellikle kış aylarında iyice kuruyarak sorun oluşturan ciltler için de özel bakım gerekiyor. Bunun için sizlere sadece evinizde bulunan birkaç malzeme ile birçok yüz bakımınızı evde yapabileceğiniz yeni maske tarifleri sunacağız. Her evde bulunabilecek ve kolaylıkla yapabileceğiniz yeni maske tariflerini merak ediyorsanız yazımızın kalanını okumanızı öneririz.

Kuru ciltler için yüz maskesi tarifleri

Özellikle kış aylarında iyice sorunlu olan kuru ciltler aslında evde birkaç basit malzeme ile rahatlıkla ciltlerinin kuruluğuna çözüm bulabilirler. Kuru ciltler için yüz maskeleri olarak en çok kullanılan maskenin malzemeleri;

 • Bir tatlı kaşığı bal
 • Bir tatlı kaşığı zeytin yağı
 • Bir tatlı kaşığı kayısı yağı
 • Bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • Bir çay kaşığının ucu ile vazelin

Yapılışı

Oda sıcaklığında olan vazelin ve diğer tüm malzemeleri bir kabın içine koyarak iyice homojen olmasını sağlıyoruz. Sonrasında yüzümüze masaj yaparak tüm maskenin yüzümüze yayılmasını sağlıyor ve en az 30 dakika yüzümüzde bekletiyoruz. Ilık su ile yüzümüzü yıkadıktan sonra da iyi bir cilt nemlendiricisi ile cildimizi nemlendiriyoruz. Ayrıca kuru ciltler bol su içmeyi ihmal etmemeli ve beslenmelerine de bir hayli dikkat etmelidirler. Bu maskeyi hafta da bir veya iki kez uygulayabilirsiniz.

Bunun dışında da kuru ciltler boya silici veya makyaj çıkarıcı ürünlerini de çok dikkatli seçmeliler. Çünkü makyaj çıkarıcıların birçoğu cildi kurutarak temizleme yapıyorlar. Bu yüzden de boya silici alırken dikkatli ürün tercihi yapmalarında fayda bulunuyor.

Yüzünüzdeki kırışıklılardan korkmayın bu maske ile hepsi yok olacak

Yaşlanmanın etkilerinden olan yüz kırışıklıkları ve gözaltı kırışıklıkları birçok bayanın kabusu oluyor. Özellikle zaman içinde kendiliğinden gelişmeye başlayan ve bir çaresinin olmadığı düşünülen kırışıklıklar için yepyeni ve etkili tarifimizi sadece sizler için paylaşıyoruz.

Malzemeler:

 • Bir yemek kaşığı süzme yoğurt ( ev yapımı olur ise daha iyi olur)
 • Bir çay kaşığı bal
 • Bir çay kaşığı zeytin yağı
 • Yarımdan az muz
 • Birkaç damla limon suyu

Yapılışı

Öncelikle muzu bir çatal yardımı ile iyice ezelim. Sonrasında tüm malzemeleri içerisinde karıştırarak bir güzel karıştıralım. Karıştırdığımız macun kıvamındaki maskeyi cildimize masaj yaparak yedirelim. Kuruduktan sonra bir kez daha sürelim ve iki kat olarak sürdüğümüz maskeyi 15 dakika bekletelim. Ilık su ile yıkadıktan sonra sürekli kullandığımız nemlendiricimiz ile yüzümüzü nemlendirelim. Bu maskeyi kuru ciltler hafta da bir kez yapabilirler. Aynı şekilde yağlı ciltler de bu maskeyi hafta da iki kez cilde uygulayabilirler. Fakat belirtmek istediğimiz bir husus bulunuyor. Tüm doğal cilt maskeleri için geçerli olan bir detay bulunuyor. Özellikle hassas ciltler veya tüm cilt tipleri doğal maske uygulaması yapmadan önce yüzün küçük bir bölgesinde deneme yapmalıdır. Eğer herhangi bir alerjik reaksiyon göstermiyor ise o zaman tüm cilde uygulamalılardır.

Yüz temizleme için yapılması gerekenler

Yüz temizleme bir diğer adı ile peeling her cilt tipinin uygulaması gereken yöntemdir. Bu yöntem cildi ölü derinden arındırır ve ciltteki fazla kiri arındırır. Birçok peeling ürünleri olsa da en önemlisi doğal olan bir ürün kullanmaktır. Bu konu içinde yine doğal eczaneden yararlanmak en iyisi olacaktır. Size peeling etkisi yaratacak kadar bir maske tarifi vereceğiz. Tarif için;

Malzemeler;

 • Bir tatlı kaşığı zeytin yağı
 • Bir tatlı kaşığı esmer toz şeker
 • Bir yumurtanın akı
 • Birkaç damla limon

Yapılışı

Tüm malzemeleri iç içe karıştırarak şekerin erimesini bekliyoruz. Sonra yüzümüzü oval hareketler ile maskeyi yedirip en az 15 dakika beliyoruz. Yine oval hareketler ile yüzümüzü yıkayarak maskeyi ciltten arındırıyoruz. Yüzünüzün ilk sefer de bile arındığını ve temizlendiğini göreceksiniz.

Ayrıca cilt temizleme ürünleri arasında en çok kullanılan ve cildi sıkılaştıran bir ürün olarak size gerçek gülsuyunu öneririz. Gül suyu hem sıkılaştırma hem de peeling etkisi veren bir doğal ürün olduğu herkes tarafından bilinir.

Hadi evde yüz kremi yapalım her şeyi doğal olsun

Her daim elinizi ve yüzünüzü nemlendirmek için çantanızda olması gereken bir krem olacak olan bu tarifimiz için;

Malzemeler

 • Ayva çekirdeği
 • Su

Yapılışı:

İki basit malzeme ile birkaç saat içinde sizinde yüz kremleri arasında en doğalını elde etmeniz mümkündür. İki tatlı kaşığı suya birkaç tane ayva çekirdeğini koyun ve birkaç saat imkanınız varsa birkaç gün bekletin. Bir süre sonra jel kıvamında bir krem olacaktır. Bu kremi el yüz veya vücut kremi olarak kullanmanız mümkün olmaktadır.
Hazır bakımı ürünlerimize göz atmak isterseniz aşağıdaki resimlerden ulaşabilirsiniz.
Fonex Biryatin yüz kremiRedone 200ml daf kil maskesi